rehabilitacja

Fizykoterapia

Jest jedną z metod fizjoterapii, w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi czynnikami fizykalnymi - zarówno naturalnymi, jak i wytworzonymi sztucznie, dzięki którym w tkankach zostaje pobudzony proces biologiczny. W fizykoterapii wykorzystuje się: prąd, pole magnetyczne, ultradźwięki, bodźce termiczne (ciepło, zimno), światło (laser, sollux) oraz wodę.  Fizykoterapia może być stosowana jako leczenie uzupełniające lub jako podstawowa forma leczenia. Zapoznaj się ze stosowanymi przez nas technikami:

 

Ultradźwięki

Podczas zabiegu wykorzystywane są drgania mechaniczne o częstotliwości 800 − 24 000 kHz. Efektem działania ultradźwięków na tkanki jest działanie mechaniczne zwane „mikromasażem”, które spowodowane jest wahaniem ciśnień wywołanych przebiegiem fali dźwiękowej. Istotną składową ich działania jest wpływ na biochemię tkanek, co prowadzi do ich lepszego utleniania. Zjawiska występujące w tkankach ludzkich poddanych działaniu ultradźwięków są bardzo różne w zależności od miejsca ich stosowania.

Fonoforeza

Metoda wprowadzenia leku za pomocą ultradźwięków. W celu wzmocnienia działania ultradźwięków, zamiast tradycyjnego środka sprzęgającego, stosuje się żel zawierający substancje czynne − przeciwzapalne, przeciwbólowe, poprawiające ukrwienie lub ułatwiające uelastycznienie blizn. Wprowadzanie ich do tkanek za pomocą ultradźwięków zapewnia szybsze i głębsze wnikanie substancji leczniczych.

Elektroterapia

Objawowe leczenie schorzeń m. in. układu ruchu i neurologicznych za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych. Podczas terapii wykorzystuje się do leczenia prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Przepływ elektronów przez tkanki ma wpływ na zmiany potencjałów błonowych w komórkach.

Poza działaniem bezpośrednim prąd ma także znaczenie dla rozprowadzania substancji chemicznych i sygnałów nerwowych w ciele człowieka. Rodzaj prądu i jego dawka jest dobierana w zależności od leczonego schorzenia, a także wrażliwości pacjenta. Czas trwania zabiegu waha się w granicach 5−20 minut.

Diatermia krótkofalowa

Jest to przegrzewanie tkanek organizmu za pomocą pola elektrycznego lub pola magnetycznego wielkiej częstotliwości. Zabieg ten opiera się na działaniu ciepła na organizm. Ciepło wytwarzane jest wewnątrz tkanek.

Fala uderzeniowa

Fale uderzeniowe są akustycznymi falami przenoszącymi energie w bolące miejsca. Dzięki dostarczonej energii następują procesy leczenia i regeneracji ścięgien i tkanek miękkich.

Posiadamy nowoczesny i skuteczny aparat do zwalczania przewlekłego bólu związanego z układem mięśniowo-szkieletowym.

Magnetoterapia

Jest to leczenie zmiennym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości. Pod wpływem tego pola jony znajdujące się w komórkach ciała ulegają przemieszczeniom, powodując hiperpolaryzację błony komórkowej. Przynosi to wzmocnienie przemiany materii, szczególnie podczas zachodzących procesów energetycznych i wzmaga wykorzystanie tlenu przez komórkę.

Poprawione ukrwienie w komórce podczas działania pola magnetycznego wywołuje podniesienie ciśnienia potencjału tlenu.

Laseroterapia

Biostymulacją laserową nazywamy reakcję tkanek na naświetlanie słabą wiązką laserową o długości fali świetlnej od 630 do 1100 nanometrów (nm), co odpowiada barwom od jaskrawej czerwieni (633 nm) do tzw. bliskiej, choć już niewidzialnej, podczerwieni (1100 nm). W tym właśnie przedziale absorbcja wody i barwników zawartych w tkankach jest najmniejsza, co umożliwia głębokie (nawet do 6 cm) wnikanie światła do wnętrza organizmu i tym samym pozwala uzyskać pożądany efekt terapeutyczny.

Krioterapia miejscowa

Zabieg ten polega na obniżeniu temperatury tkanek. Celem krioterapii jest obniżenie temperatury skóry i tkanek głębiej położonych, a tym samym spowodowanie przekrwienia głębokiego okolicy poddanej zabiegowi. Krioterapia działa głównie przeciwbólowo i przekrwiennie. Pod wpływem działania niskich temperatur naczynia krwionośne powierzchowne zmniejszają swoją średnicę, jednocześnie zwiększają ją naczynia krwionośne głębokie. Dzięki temu mechanizmowi uzyskujemy przekrwienie struktur głęboko ułożonych. Taki stan utrzymuje się w danej  okolicy około 4 godz.

Światłolecznictwo

Sollux to lampa wytwarzająca promieniowanie światła podczerwonego i promieni widzialnych. Lampy te są wyposażone w komplet filtrów ze szkła uwiolowego koloru czerwonego i niebieskiego. Szkło koloru czerwonego przepuszcza promienie podczerwone i promienie widzialne czerwone, co ma działanie pobudzające i przeciwzapalne. Z kolei szkło koloru niebieskiego  przepuszcza głównie niebieskie promieniowanie widzialne, co przynosi działanie tonizujące, uspokajające i przeciwbólowe.

end faq

Rejestracja

Skorzystaj z szerokiej gamy usług medycznych. Skonsultuj się z uznanymi lekarzami różnych specjaliności.